Nemyslím si, že to bude skutečně tak velký rozdíl.” 

Zdá se, že se problém pouze zhoršuje v důsledku různých faktorů – především zdravé nerovnosti způsobené socioekonomickými, environmentálními a strukturálními rozdíly. V současné době je míra obezity u dospělých v Americe nyní 40 procent, což je podle zprávy, kterou právě zveřejnila organizace Trust for America’s Health, vůbec nejvyšší. A COVID-19 problém jen prohlubuje.  

Pokyny publikované v časopise Canadian Medical Association Journal by však mohly sloužit jako vzor pro efektivnější řešení obezity u nás. Cílem doporučení je kategorizovat obezitu jako chronické onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou péči. Tvrdí, že obezita ovlivňuje celkové fyzické a duševní zdraví jedince, a i když se to někomu může zdát intuitivní, musíme se dále podívat na to, co problém způsobuje, a nabídnout řešení.

V roce 1968 zavedl Dr. Kenneth Cooper, bývalý letecký chirurg letectva, termín aerobik. V té době to byl radikální nápad provádět kardiovaskulární cvičení po delší dobu. Zatímco jeho pojetí trvalo dlouho, než bylo přijato a přijato, důkazy potvrdily hodnotu fyzického cvičení pro vytváření prospěšných změn v dýchacím a oběhovém systému. Mírné zvýšení příjmu kyslíku prostřednictvím činností, jako je běhání a chůze, bylo spojeno s pozitivními změnami životního stylu a významným snížením onemocnění, kterým lze předejít.

Když Dr. Cooper vypracoval pokyny pro aerobik, měl také předvídavost, aby zvážil celého člověka. Poznal, že samotná fyzická zdatnost člověka nezmění. Vyžadovalo to jíst zdravou stravu, řídit tělesnou hmotnost, rozpoznat, kterým nemocem lze předcházet, a kontrolovat stres. Cooper nakonec pochopil, že přijetí zdravějšího životního stylu by snížilo náklady na zdravotní péči nejen pro jednotlivé pacienty, ale také pro populaci jako celek.

Směrnice publikované lékaři v Kanadě používají podobný přístup. Jejich cílem je odstranit stigma obezity a zaměřit se na jednotlivce, aby zacházeli s každým pacientem jako s celým člověkem a uspokojili jeho jedinečné potřeby. Je to přístup zaměřený na pacienta.

Tento přístup klade důraz na vztah mezi lékařem a pacientem. Vyžaduje to schopnost lékaře doplnit léčbu založenou na důkazech komplexní a kvalitní péčí. Kromě toho se berou v úvahu všechny aspekty pacienta – fyzické, emocionální a duchovní. To je neuvěřitelně důležité, protože obezitu řešíme jako chronické onemocnění a problém dlouhodobé péče.

Svou kariéru jsem strávil na pomezí zdravotnictví, veřejného zdraví a vědy o cvičení přemýšlením o široké škále možností pro jedince, kteří trpí obezitou. Podívali jsme se na problém obezity z mnoha různých úhlů – zdraví zaměstnavatelů, místní komunity, označování jídelního lístku atd. – a neexistuje žádná stříbrná kulka. Musíme spolupracovat, počínaje lékařskou ordinací, léčit lidi novým způsobem, pokud někdy doufáme, že účinně podpoříme a pomůžeme jednotlivcům https://recenzeproduktu.top/ postiženým obezitou a také zlepšíme zdraví populace ve větším měřítku.

Tento článek se původně objevil v U.S. News and World Report dne 7. června 2021.

5 tipů, jak zůstat aktivní na cestách

Udržet cvičební rutinu mimo domov může být náročné. Ale není důvod si odpočinout od návyků, které vás udrží šťastné a zdravé.

S tím, jak jsou na mnoha místech v USA a ve zbytku světa zrušena – nebo alespoň uvolněna – cestovní omezení, lidé začínají plánovat dovolené, výlety a dokonce i služební cesty.

Pomineme-li pandemii, mnoho lidí se snaží udržet cvičební rutinu – nebo plán zdravého stravování – když jsou mimo domov. Dovolená nebo služební cesta nemusí znamenat pauzu od zvyků, které vás udržují šťastnými, zdravými a vyrovnanými ve vašem každodenním životě, ale může to být příležitost, jak věci otřást a zaujmout nový přístup. wellness, i když jen na týden nebo tak.

Zde je pět tipů, jak zůstat aktivní na cestách, ať už letíte na veletrh nebo na výlet s rodinou.

5 způsobů, jak cvičit na cestách

1. Plánujte dopředu.

Stejně jako u většiny věcí může být plánování klíčem k úspěchu. Od zmapování míst, kde se můžete zastavit, protáhnout se a dát si zdravé jídlo na cestách, až po ponechání si času na cvičení, když se účastníte pracovní akce, je důležité myslet dopředu a mít plán.Odchylky od tohoto plánu jsou v pořádku, ale určitá předvídavost vám může zabránit v úplné ztrátě zaměření na vaše wellness cíle. A pokud prostě nemůžete přežít bez návštěvy posilovny a udržování své obvyklé rutiny – a máte členství v národním řetězci – vyhledejte místa ve vašem cílovém městě a zarezervujte si nedaleký hotel.

2. Balte moudře. Většina hotelů má tělocvičny a bazény. Pokud ale zůstanete s rodinou nebo prostě nemáte čas jít každé ráno do posilovny, nezapomeňte si přibalit nějaké lehké cvičební vybavení, jako jsou posilovací gumy, švihadlo a podložka na jógu.

Jednoduchý, ale obsáhlý postup lze provést pouze s vlastní tělesnou hmotností, několika kusy vybavení a trochou vynalézavosti.

3. Vyjděte ven a prozkoumejte. Každá destinace má své atrakce. Ať už je to River Walk v San Antoniu, místní park s pěšími stezkami nebo stezka poblíž vašeho hotelu, vždy se najde dobrý důvod, proč jít ven.

Cvičení venku – také nazývané zelené cvičení – je skvělou změnou tempa, pokud vás váš typický cvičební režim drží uvnitř. Je to také příležitost vyzkoušet nové typy cvičení, které otřesou vaší rutinou. Přechod z cyklistiky na horském kole nebo z chůze na běžeckém pásu k pěší turistice může vyzvat vaše tělo a mysl novými a zábavnými způsoby.

4. Používejte online videa nebo cvičební DVD. Rychlé cvičení v hotelovém pokoji je skvělý způsob, jak si před začátkem dne zacvičit. Možnosti jsou nekonečné, takže se nebojte míchat věci a vyzkoušet druhy cvičení, které nejsou součástí vaší typické rutiny.

A nemyslete si, že musíte na dovolené dodržovat pravidlo „60 minut denně“, abyste zůstali fit. Každá maličkost pomůže a usnadní návrat do rutiny, jakmile se vrátíte domů.

5. Zaměřte se na výživu a hydrataci. Vždy pijte hodně vody, zvláště pokud letíte. A bez ohledu na to, jak a kam cestujete, nezapomeňte si přibalit nějaké zdravé svačiny. Pokud jste na výletě, zmapujte si některé destinace pro jídlo, abyste nesjížděli z dálnice pro rychlé občerstvení pokaždé, když někdo dostane hlad. Kromě toho je vždy dobré se před příjezdem podívat na menu restaurací online, abyste se mohli připravit na zdravá rozhodnutí.

Nakonec je tu bonusový tip: Nebuďte na sebe příliš tvrdí, pokud se odchýlíte od svého plánu nebo si na cestách trochu dopřejete. Zatímco dovolená nebo služební cesta může být vítaným odpočinkem od vaší rutiny, nemusí to být přestávka od vašich těžce získaných zdravých návyků. To znamená, že se nebojte utrácet po místní kuchyni nebo si užít den odpočinku na pláži – jste přece na dovolené.

Jako profesionál s certifikací ACE patří mezi vaše role efektivní spolupráce s klienty na osvojení si zdravého životního stylu. Dalším krokem je efektivně pomáhat klientům udržovat si toto chování zdravého životního stylu. Následuje rozpis fází změny a konkrétních strategií, které je třeba v každé uplatňovat. To lze použít jako zdroj k určení, jaké další nejlepší kroky pro vás a vašeho klienta udělat. Začněme! 

Transteoretický model změny chování (TTM) je integrační model zahrnující důležité myšlenky z mnoha teorií a modelů změn chování, který klade důraz na identifikaci připravenosti klienta na změnu. Použitím TTM může zdravotní kouč a odborník na cvičení sladit koučovací strategie s aktuální fází změn klienta. TTM poskytuje strategie pro profesionály v oblasti zdraví a cvičení, které mohou implementovat s klienty v každé fázi rozhodovacího procesu.  

Užitečné kroky pro pochopení a použití TTM: 

Extrahujte hlavní body z definice každé fáze (účelem je odlišit každou fázi).Zapište si hlavní vlastnosti a cíle každé fáze, ty se nemění.Najděte způsoby a strategie, jak dosáhnout každého cíle, toto je vaše „jak“.

Příklady použití pro každou fázi: 

Předběžná úvaha – Klient neplánuje brzy (do šesti měsíců) změnu, možná si neuvědomuje, že je potřeba provést změnu, nebo nevěří, že by mu změna prospěla.    

Strategie – Empaticky ověřujte jejich nepřipravenost na změnu a připomeňte jim, že mají kontrolu nad tím, kdy se změní. Klienti ve fázi před kontemplací se mohou stát defenzivními, pokud mají pocit, že jsou souzeni, kritizováni nebo nuceni jednat dříve, než jsou připraveni.   

Příklad – Klient: „Moje žena a moje rodina mi říkají, že musím začít chodit, abych mohl zhubnout a zvládnout cukrovku. Nemyslím si, že to bude skutečně tak velký rozdíl.” 

Trenér: „Vaše rodina se o vás bojí a nevěříte, že chůze bude mít nějaký dopad na váš diabetes.  Máte kontrolu nad tím, kdy začít chodit. Jak poznáte, že je ten správný čas začít?“ 

 

Kontemplace – Klienti plánují zahájit nové chování během příštích 6 měsíců. I když si člověk uvědomuje, že chování má negativní důsledky, může být stále ambivalentní ke změně.                                                                                                                        

Strategie – Toto je vaše příležitost klást otevřené otázky a vymyslet kroky, které klientovi pomohou propojit důvody, proč změnit své hodnoty. Otázky, které byste si měli položit, mohou zahrnovat: „Jaké programy se vám v minulosti osvědčily?“ “Proč se chceš v tuto chvíli změnit?” “Jak tato změna ovlivní to, co je pro vás nejdůležitější?” 

Příklad – Klient: „Moje žena a moje rodina mi říkají, že musím začít chodit, abych mi pomohl zhubnout a zvládnout diabetes. Vím, že musím něco udělat, ale nejsem si jistý, že chůze bude k něčemu dobrá.“ 

Trenér: „Nejste si jisti, že chůze bude mít nějaký dopad, a víte, že je třeba něco změnit.  O čem byste se potřebovali dozvědět více, abyste se mohli informovaně rozhodnout?“ 

 

Příprava – Klient je připraven jednat během následujících 30 dnů. Začali podnikat malé kroky, jako je vstup do posilovny nebo konzultace s ACE certifikovaným zdravotním koučem.                                   

 Strategie – Ověřte, zda mají dovednosti potřebné pro změnu, tím, že se zeptáte: „Jaké kroky si dokážete představit podniknout a co je pro vás dobrý první krok?“  

Příklad – Klient: „Moje žena a moje rodina mi říkají, že musím začít chodit, abych mohl zhubnout a zvládnout cukrovku. Snažil jsem se po práci víc chodit, ale zajímalo by mě, jestli bych mohl ještě něco dělat? 

Trenér: “Přijmout opatření ke správě svého zdraví musí být skvělý. S jakými dalšími kroky byste chtěli experimentovat?” 

 

Akce – V této fázi klient začal implementovat změny a zůstal konzistentní po dobu kratší než 6 měsíců.                                                                                                                                     

 Strategie Implementujte plán a zvyšte povědomí o možných recidivách. Umožněte klientům vytvořit sociální podporu pro dlouhodobé změny. 

Příklad – Klient: „Poslední 4 měsíce jsem chodil 5 dní v týdnu po dobu alespoň 45 minut. Cítím se skvěle! Moje A1C se zmenšuje a dokonce jsem zhubl 10 liber.“ 

Trenér: “Je dobrý pocit držet se svého plánu a sklízet plody své tvrdé práce! Vaše rodina pro vás byla velkou oporou. Jaké potenciální překážky by podle vás mohly vykolejit váš další úspěch?” 

 

Údržba – Klienti se v této fázi cítí nejvíce zmocněni. Aplikovali změnu chování po dobu 6 měsíců nebo déle a vědí, jak se vypořádat s chybami.                                   

 Strategie – Vaší úlohou je posílit potřebu přechodu od externích odměn k interním a vyhnout se vyhoření klienta. Klient by měl vždy vědět své „proč“. 

Příklad – Klient: „Moje A1C je nižší, než jsem si kdy představoval, že by mohlo být, a tuto váhu nemám od svých 30 let. Cítím se skvěle, mám malé nebo žádné chutě a mám dost energie na to, abych teď do práce na kole.“ 

Trenér: „Když jsme spolu začali pracovat, řekl jsi mi, že chceš být ten typ člověka, který dokáže dosáhnout svých cílů. Vaše tvrdá práce a píle se vyplatily. Také jsem slyšel, že se vaše sebemotivace zlepšila od doby, kdy jsme začali pracovat společně a můžete to oslavovat jako vítězství! Jaký další malý krok provedete, abyste se ujistili, že na této cestě zůstanete? 

 

Správné použití TTM je životně důležité pro budování důvěry a vztahu s vašimi klienty. Poradenství, které poskytnete, nakonec pomůže vytvořit trvalou změnu v životě klienta. Jako zdravotní trenér a odborník na cvičení se efektivní aplikace TTM děje prostřednictvím pochopení každé fáze a cvičení a zkušeností, které přináší práce s klienty. Pro mnoho klientů je to poprvé, co zažijí neodsuzující autentickou podporu, kde mají možnost stát se strůjci změn ve svém životě.  

 

Další užitečné blogy: 

Jak pomocí transteoretického modelu pomoci klientům provádět zdravé změny chování 

Motivace a strategie změny chování pro dodržování cvičení 

Průběžné vzdělávání:  

Aplikace technik změny chování v modelu ACE IFT®, fáze 1 rozvoje vztahu 

Aplikace technik změny chování v modelu ACE IFT®, fáze 2 behaviorální intervence  

Aplikace technik změny chování v modelu ACE IFT®, fáze 3 Pomáháme klientům překonávat výzvy 

Aplikace technik změny chování v modelu ACE IFT®, fáze 4, maximální vlastní účinnost 

Na počest Měsíce povědomí o rakovině prsu a své matky, která bojuje se svým třetím bojem s rakovinou prsu, jsem se chtěla podělit o tyto důležité informace pro odborníky na zdraví a cvičení pracující s pacienty, kteří přežili rakovinu prsu.

Nejčastějšími problémy, které trápí pacienty po mastektomii, jsou syndrom horního kříže a omezení rozsahu pohybu v postiženém rameni. Horní zkřížený syndrom je kombinací protrahovaných (zakulacených) ramen, předsunuté hlavy, krční lordózy, okřídlené lopatky a hrudní kyfózy. V důsledku těchto posturálních odchylek, mastektomie, disekce lymfatických uzlin a/nebo ozařování se mohou svaly hrudníku stáhnout, zkrátit a spastické. To nejen zhoršuje posturální odchylky, může to také omezit schopnost pacienta pohybovat paží/ramenem prostřednictvím flexe, extenze, abdukce a vnější rotace. I když se jedná o obecné tvrzení, většina pacientů bude mít tyto příznaky. To se ještě více znásobí, pokud žena podstoupí rekonstrukční operaci. Kromě dalšího zhoršování horního zkříženého syndromu může způsobit svalovou dysbalanci v oblasti operace, pokud se k rekonstrukci použije buď přímý břišní nebo široký sval.